top of page
Szukaj

5 ciekawych faktów o żyłach, które są błędne

Jest pięć popularnych "mitów", w które może wierzyć nawet Twój lekarz rodzinny.


O żyłach krąży wiele nieprawdziwych informacji, dlatego przedstawimy Wam 5 najpopularniejszych mitów na temat żylaków.


1) Pierwszym mitem jest to, że ciąża powoduje żylaki. Wiele osób szczerze w to wierzy, ale jest to błędne przekonanie. Żylaki mogą po raz pierwszy pojawić się w czasie ciąży, jeśli istnieją predyspozycje do stanu zwanego "powierzchownym refluksem żylnym". Jest to stan, w którym zawory żył zawodzą i nie spełniają swojej funkcji. Na żylaki cierpi również wielu mężczyzn, a także kobiety nie mające dzieci. Ostatnie badania pokazują, że prawie równa liczba zarówno mężczyzn jak i kobiet ma żylaki, fakt, który nie wystąpiłby, gdyby ciąża była główną przyczyną żylaków. Kierując się tym mitem, wiele osób radzi, by nie leczyć żył, dopóki nie urodzi się wszystkich planowanych dzieci. Wręcz przeciwnie, zalecamy leczenie żył na wczesnym etapie, aby zapobiec pogorszeniu się stanu w czasie ciąży.


2)Drugim mitem jest to, że styl życia jest główną przyczyną żylaków: czynniki ryzyka takie jak noszenie wysokich obcasów, skrzyżowane nogi, nadwaga lub brak ćwiczeń. W rzeczywistości, to nie jest twoja wina, jeśli masz żylaki. Masz niewielki lub żaden wpływ na rozwój lub zapobieganie żylakom. Dziedziczność i wiek to statystycznie dwa najbardziej znaczące czynniki ryzyka rozwoju żylaków i problemów z żyłami. Ale nie wybieramy sobie rodziców i nie możemy zatrzymać czasu. Ale, możesz zobaczyć flebologa i pozbyć się żylaków w jeden dzień!


3) Trzecim mitem jest to, że żylaki to tylko defekt kosmetyczny. W rzeczywistości tak nie jest. Żylaki są spowodowane "powierzchownym refluksem żylnym", który jest również główną przyczyną wyprysków żylakowych i żylnych owrzodzeń nóg. Żylaki są również czynnikiem ryzyka zakrzepicy żył głębokich, która może zagrażać życiu. Oczywiście cierpi na tym również jakość życia.


4) Czwartym mitem jest to, że żylaki mogą być prawidłowo leczone tylko w szpitalu i tylko w znieczuleniu ogólnym. W rzeczywistości nowoczesne techniki endovenous dają znacznie lepsze rezultaty, przy mniejszym ryzyku i znacznie szybszym powrocie do zdrowia. Nie ma potrzeby hospitalizacji, znieczulenia i przerwy od rutynowych spraw.


5)Wreszcie piąty powszechny mit to "nie zawracaj sobie głowy usuwaniem żył, bo to zawsze wraca". Zabiegi endovenous, takie jak endovenous laser ablation (EVLA), radiofrequency ablation czy bioklej (w naszej klinice Venex) nie prowokują rozwoju nowych żył - neowaskularyzacji - w przeciwieństwie do leczenia chirurgicznego. Większość osób, które przeszły leczenie żył "prawidłowo" nie ma już żadnych problemów!


Zapisz się na konsultację w klinice Vena, zbadaj swoje żyły i poznaj więcej ciekawych "mitów" na temat żylaków ;)14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page