top of page
Szukaj

Czy uprawianie sportu ma wpływ na powstawanie żylaków?

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w życiu codziennym, zwłaszcza jeśli pracujemy w pozycji siedzącej. Istotnym zagadnieniem są więc także żylaki a sport. Wbrew pozorom, nie trzeba wówczas unikać wszystkich ćwiczeń. Wystarczy zdecydować się na odpowiednio dobrane dyscypliny, a nie trzeba będzie martwić się objawem choroby żylnej. Przekonaj się zatem, jakie sporty można uprawiać, jeśli zmagamy się z takim problemem, a jakich warto unikać. Na pewno znajdziesz tu odpowiednie aktywności na siebie.


Jakich aktywności należy unikać przy żylakach?


Takie zmiany zazwyczaj powstają na nogach i zwykle są objawem przewlekłej choroby żylnej. Jakich ćwiczeń unikać przy żylakach, by nie pogorszyć swojego stanu? Przede wszystkim należy wykluczyć sporty uwzględniające duże obciążenie dolnej partii ciała. Dotyczy to niektórych pozycji podczas podnoszenia ciężarów oraz bardzo intensywnych sesji treningowych na siłowni. Warto także zrezygnować z gorących kąpieli i pobytów w saunie.


Lepszym wyborem są ćwiczenia, podczas których nogi znajdują się w powietrzu - mogą one pomóc na żylaki. Jaki sport uprawiać, by zwiększyć szansę na pozbycie się takich zmian? Przede wszystkim trzeba zdecydować się na niezbyt intensywne aktywności fizyczne. W tym zakresie można wyróżnić takie ćwiczenia jak rowerek, nożyce, marsz w miejscu z wysokim unoszeniem nóg i wspinanie się na palce. Zaleca się też wykonywanie krążenia stóp podczas siedzenia przy biurku w pracy. Ponadto warto zdecydować się na jazdę rowerem, pływanie oraz spacery – o ile nie ma wskazań, by ich unikać. Treningi należy zakończyć najlepiej chłodnym prysznicem.


Czy aktywność fizyczna jest możliwa przy żylakach?


Uprawianie sportów jest nie tylko wykonalne, ale często też zalecane. Może stanowić wsparcie w zwalczaniu żylaków - nie ma zatem wpływu na ich powstawanie. Trzeba jednak mieć na uwadze, jakich ćwiczeń należy wówczas unikać. Choć dopuszczalne są różne rodzaje aktywności fizycznej, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Można też zdecydować się na usuwanie żylaków w placówce medycznej np. w Vena Clinic, gdzie dostępne są takie metody jak skleroterapia.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page