top of page
FAQ
Osoby zainteresowane skorzystaniem z zabiegu EVLT lub skleroterapii często mają wątpliwości, które chcą skonsultować ze specjalistą. Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na często zadawane w Vena Clinic pytania – na przykład czy laserowe leczenie żylaków boli, przez jaki czas po zabiegu usuwania należy nosić pończochy uciskowe, jakie zalecenia dotyczą pacjentek przed lub po ciąży.
-
Jakie metody stosuje się przy leczeniu żylaków?
Nie ma uniwersalnie skutecznych metod leczenia — każdy przypadek wymaga indywidualnej diagnostyki i konsultacji lekarskiej. Niewydolność powierzchniowych naczyń krwionośnych zwykle leczona jest z wykorzystaniem metod laserowego usuwania żylaków. W wypadku drobnych zmian najczęściej stosowana jest skleroterapia. Decyzję o wyborze metody leczenia należy podjąć razem z lekarzem, który będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie zabiegu.
-
Ile trwa zabieg laserowego usuwania żylaków?
Szacowany czas standardowego zabiegu to od 60 do 90 minut.
-
Jak należy się przygotować do wewnątrznaczyniowego zabiegu laserowego?
Laserowe usuwanie żylaków nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
-
Od czego zależy cena zabiegu skleroterapii?
W cenie zabiegu mieści się leczenie zmian na jednym obszarze – udzie lub goleni.
-
Czy proces leczenia mogę zacząć od skleroterapii, a zabieg wewnątrznaczyniowy wykonać później?
W każdym przypadku metoda leczenia powinna być ustalana indywidualnie po konsultacji ze specjalistą oraz wykonaniu diagnostyki.
-
Czy na pierwszorazowej wizycie mogę wykonać od razu zabieg?
W Vena Clinic na pierwszym spotkaniu przeprowadzamy wyłącznie konsultację oraz kwalifikację do zabiegu. Omawiamy również zalecane dla pacjenta sposoby leczenia oraz decydujemy, który z nich zostanie zastosowany. Dopiero po wyborze metody usuwania zmian i potwierdzeniu braku przeciwwskazań można wybrać termin zabiegu.
-
Czy powinno się leczyć pajączki naczyniowe bez uprzednio wykonanego badania USG Doppler?
Badanie USG Doppler pozwala na wykluczenie niewydolności żył. Na podstawie diagnostyki lekarz dobiera formę leczenia – bez niej skleroterapia nie jest możliwa.
-
Czy diagnostyka u flebologa wymaga specjalnego przygotowania?
Nie ma żadnych specjalnych zaleceń ani przeciwwskazań dotyczących diagnostyki flebologicznej — nie wymaga ona specjalnego przygotowania.
-
Czy laserowe leczenie żylaków boli?
Podczas zabiegu podajemy znieczulenie miejscowe w celu ograniczenia jego bolesności. Wokół żył wstrzykiwany jest płyn tumescencyjny, który oprócz łagodzenia dyskomfortu ma również ograniczyć ryzyko uszkodzenia tkanek otaczających naczynia krwionośne. Środki farmakologiczne nie niwelują nieprzyjemnego uczucie rozpierania, które pojawia się w trakcie zabiegu.
-
Czy po zabiegu laserowego usuwania żylaków może wystąpić ból?
Czynnikiem, który decyduje o tym, czy laserowe usuwanie żylaków boli, jest podanie środków znieczulających. Po przeprowadzeniu leczenia metodą EVLT skóra może boleć, jednak ten stan nie powinien utrzymywać się dłużej niż około 7-10 dni. Wskazanie do zastosowania leków przeciwbólowych zależy od subiektywnych odczuć pacjenta, jednak w większości przypadków nie jest konieczne.
-
Kiedy widać efekty laserowego leczenia żylaków?
Rezultaty leczenia są zależne od indywidualnych uwarunkowań, rozmiaru i ilości zmian w naczyniach krwionośnych. Laserowe usuwanie żylaków może dać efekty widoczne już bezpośrednio po zabiegu. Po EVLT mogą jednak pojawić się skutki uboczne, takie jak siniaki czy zgrubienia, które mogą utrzymać się nawet do trzech miesięcy.
-
Czy po zabiegu EVLT należy udać się na zwolnienie lekarskie?
Usuwanie żylaków metodą laserową w większości przypadków nie wymaga od pacjenta udania się na L4 przy stosowaniu się do zaleceń — na przykład ćwiczeń fizycznych czy noszenia pończoch uciskowych.
-
Czy po zabiegu laserowego usuwania żylaków można lecieć samolotem?
Tak – w podróż można się udać nawet następnego dnia. Należy jednak pamiętać o stosowaniu się do zaleceń dotyczących aktywności ruchowej po zabiegu laserowego usuwania żylaków oraz noszenia pończoch uciskowych.
-
Czy kontrole po zabiegu są płatne?
W Vena Clinic pacjentom po zabiegu usunięcia zmian metodą laserową zapewniamy bezpłatne wizyty kontrolne przez rok.
-
Czy zabiegi można wykonywać latem?
Nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegu laserowego usuwania żylaków w lecie. Należy jednak unikać ekspozycji skóry po leczeniu EVLT na słońce, dopóki widoczne są miejscowe sińce i zaczerwienienia – wpływ promieni UV może powodować wystąpienie przebarwień.
-
Czy miesiączka jest przeciwwskazaniem do zabiegów lub diagnostyki?
Nie, menstruacja nie ma wpływu na przebieg laserowego usuwania żylaków ani przeprowadzane przed nim badania diagnostyczne.
-
Kiedy należy nakładać opaski uciskowe na nogi?
Wskazanie do noszenia opasek oraz pończoch uciskowych może być ustalone jedynie po konsultacji z flebologiem. Istnieje wiele przypadków, które mogą przemawiać za noszeniem pończoch, jak na przykład niewydolność żył, zakrzepica czy limfostaza.
-
Jak długo trzeba nosić pończochy uciskowe po zabiegu?
O stosowaniu odzieży profilaktycznej decyduje lekarz po przeprowadzeniu zabiegu usuwania żylaków i ocenie jego efektów. Pończochy uciskowe po leczeniu laserowym mogą być niezbędne od 3 do 14 dni, jednak zdarzają się przypadki, w których nie jest to konieczne. Po przeprowadzeniu skleroterapii noszenie pończoch uciskowych jest wymagane przez co najmniej dwa tygodnie. Pacjent nie powinien samodzielnie przerywać ich stosowania ani nosić ich dłużej, niż wynika to z decyzji lekarza.
-
Czy można usuwać żylaki przed planowanym zajściem w ciążę?
Żylaki spowodowane niewydolnością naczyń krwionośnych można usunąć laserowo przed planowanym zajściem w ciążę. Skleroterapię można wykonać już po ciąży i okresie karmienia piersią. Leczenie zmian w naczyniach krwionośnych przed ciążą przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań lub progresji choroby.
-
Kiedy najwcześniej po porodzie powinnam się udać do flebologa w celu sprawdzenia stanu moich żył?
Wskazaniem do odbycia konsultacji z lekarzem są objawy – jeśli żylaki po ciąży wystąpią, nie należy odkładać wizyty u flebologa.
-
Czy karmienie piersią uniemożliwia wykonywanie zabiegów skleroterapii?
Tak — z zabiegiem usuwania pajączków należy poczekać do zakończenia okresu karmienia.
-
Czy niewydolność żylna występuje u dzieci?
Tak, może wystąpić.
-
Czy to prawda, że po skleroterapii żylaki i tak się odnawiają?
Odnawianie się żylaków po leczeniu, na przykład po ciąży jest uzależnione od indywidualnych tendencji pacjenta i uwarunkowania genetycznego. Nawet po laserowym usunięciu lub skleroterapii mogą się odnowić.
bottom of page