top of page

Klejenie żylaków

To jeden z zabiegów przeprowadzanych w warunkach ambulatoryjnych, który trwa ok. 30 minut i nie wymaga późniejszego pobytu w klinice. Pozwala on na nieinwazyjne leczenie żylaków poprzez zamykanie odcinków chorej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej bez ogólnego znieczulenia. W VENA CLINIC używamy do tego specjalnego kleju medycznego Venex: 2-cyjanoakrylanu n-butylu. Jest to substancja, z której korzysta się też np. przy różnego rodzaju ranach w chirurgii naczyniowej oraz neurochirurgii. Wykorzystuje się ją również we flebologii w celu zamknięcia odcinków chorych, niewydolnych żył. W przeciwieństwie jednak do procedur stosowanych w klasycznej chirurgii robi się to bez ich usuwania. Dlatego klejenie uważane jest za nieinwazyjne leczenie żylaków.

Jak wygląda klejenie żylaków?

Zabieg odbywa się pod kontrolą ultrasonograficzną, a dla komfortu pacjenta miejsce, którego dotyczy, jest znieczulane. W celu zamknięcia odcinka chorej żyły wprowadza się do niej małą igłą (najczęściej w okolicy wewnętrznej strony łydki) cienki cewnik. Przez niego podaje się klej, a jego niewielka ilość dozowana jest specjalnym „pistoletem”. Proces sklejenia następuje poprzez nacisk wykonany sondą USG.

Ten sposób nieinwazyjnego leczenia żylaków zapoczątkowuje więc proces zwłóknienia odcinków chorych naczyń poddanych zamknięciu, co sprawia, że przestaje nimi płynąć krew, a ta kierowana jest do pozostałych, zdrowych.

Kto może skorzystać z nieinwazyjnej metody leczenia żylaków?

Metoda klejenia polecana jest szczególnie osobom otyłym oraz mającym obrzęknięte nogi, jak również przygotowywanym do zabiegów ortopedycznych, u których stwierdzono niewydolność żylną.

Ta nieinwazyjna procedura pozwala pacjentowi wrócić praktycznie od razu do codziennych aktywności. Nie stosuje się jej w przypadku zrostów w żylakach już poddanych leczeniu i ich krętego przebiegu. Przeciwwskazaniem jest też ciąża i karmienie piersią.

 

Czasami oprócz zamykania odcinków chorej żyły podczas jednego zabiegu stosuje się też skleroterapię, w celu spotęgowania efektów oraz skrócenia czasu terapii niewydolności żylnej nóg.

bottom of page