top of page
Skleroterapia2_edited.jpg

Skleroterapia

W leczeniu pajączków i małych żylaków stosuje się różne metody. Jedną z nich jest skleroterapia, którą wykonujemy w VENA CLINIC. Polega ona na podaniu, za pomocą niewielkiego nakłucia, środka chemicznego do światła naczynia, w celu uszkodzenia ściany żyły. Wykorzystuje się ją w leczeniu pajączków na nogach, a zabieg poprzedza USG Doppler, dzięki któremu możliwe jest określenie potencjalnego źródła problemu i wyeliminowanie go.

Co to jest skleroterapia?

Ta metoda polega na podaniu chemicznego środka obliterującego do światła żyły. Leczenie pajączków na nogach często opiera się właśnie na skleroterapii, którą wykorzystuje się ją do zamykania naczyń siatkowatych o średnicy większej niż 3 mm oraz mniejszych. Wówczas jednak podczas zabiegu dodatkowo korzystamy się z USG Doppler, aby zobrazować przebieg żyły.

Wspomniana procedura powoduje wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, a w konsekwencji włóknienie i zarośnięcie naczynia. Z kolei terapeutyczny i estetyczny efekt skleroterapii jednostrefowej w dużym stopniu zależy od skomplikowania anatomii układu żylnego.

Przeciwskazaniem do zabiegu mogą być np. uczulenie na środek obliterujący, ostra zakrzepica żył głębokich, zatorowość płuc oraz długotrwałe unieruchomienie. Po jego wykonaniu kończynę bandażuje się opaską elastyczną lub nakłada pończochę uciskową o stopniowanej kompresji (nosi się je zazwyczaj 10-14 dni) i zaleca pacjentowi półgodzinny spacer.

To problemy natury estetycznej i zdrowotnej. Rozszerzone naczynka oznaczają bowiem pierwsze objawy niewydolności żylnej. Pajączki na nogach mogą być efektem:


• zaburzeń hormonalnych,
• palenia papierosów,
• noszenia butów na wysokim obcasie,
• zakładania zbyt ciasnych ubrań,
• częstego spożywania alkoholu i kawy,
• długotrwałego stresu,
• uwarunkowań genetycznych.

W leczeniu pajączków na nogach skleroterapia jednostrefowa może być samodzielną procedurą lub stanowić uzupełnienie metod termicznych albo chirurgicznych. Zabieg ten ma na celu m.in. usunięcie zmian naczyniowych, złagodzenie objawów oraz profilaktykę i terapię powikłań przewlekłych chorób żylnych.

bottom of page