top of page
Szukaj

Kiedy należy rozpocząć leczenie żylaków?

Pajączki i obrzęk naczyń krwionośnych pojawiające się na nogach to schorzenie, które dotyka nawet kilkunastu procent osób dorosłych. Są one nie tylko nieestetyczną zmianą, lecz także przyczyną bólu i dyskomfortu. Leczenie żylaków może nie tylko pomóc w zmniejszeniu ich dotkliwości na co dzień, lecz także wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań. Decyzję o tym, kiedy je operować, zawsze należy podejmować w drodze konsultacji ze specjalistą.


Żylaki — skąd się biorą i jakie są ich objawy?


Bezpośrednią przyczyną powstawania nieestetycznych zmian w naczyniach krwionośnych są zaburzenia pracy zastawek żylnych. Ich zadaniem jest wspomaganie przepływu krwi z kończyn dolnych w stronę serca. Kiedy ten proces jest utrudniony, krew zatrzymuje się w żyłach, powodując ich poszerzenie i osłabienie, czego pierwszym objawem są charakterystyczne „pajączki”. Zaniechanie leczenia pierwszych przesłanek często prowadzi do konieczności operowania żylaków.


Wiedza o ewentualnym obciążeniu genetycznym może okazać się przydatna zarówno przy planowaniu profilaktyki, jak i przygotowaniu do leczenia. Skłonność do wystąpienia żylaków często jest związana z wrodzonym uwarunkowaniem – od genów zależy struktura naczyń krwionośnych, odporność żył na rozciąganie i liczba zastawek.


Jak wygląda leczenie żylaków i kiedy trzeba je operować?


Problemy z naczyniami krwionośnymi nie zawsze wymagają interwencji chirurgicznej czy laseroterapii – w niektórych sytuacjach zamiast operować zmiany można je zredukować przy zastosowaniu środków farmakologicznych. Niezależnie od stopnia nasilenia i objawów schorzenia, pierwszą decyzją pacjenta powinna być zawsze konsultacja z flebologiem. Wspólnie ze specjalistą ustalana jest metoda leczenia – na podstawie kompleksowej diagnostyki i wywiadu można określić stopień rozwoju schorzenia, kiedy operować żylaki, a kiedy zastosować na przykład skleroterapię. Współczesne metody terapii naczyń krwionośnych często nie wymagają od pacjenta specjalnego przygotowania ani doboru specyficznego terminu.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page