top of page
Szukaj

Objawy żylaków, kiedy zgłosić się do flebologa?

Flebologia to dziedzina obejmująca diagnostykę i leczenie chorób i problemów z żyłami. Pacjenci zgłaszają się do nich z symptomami wskazującymi na żylaki. Lekarz tej gałęzi medycyny skupia się przede wszystkim na przeprowadzaniu badań, analizowaniu niepokojących objawów i stosowaniu możliwie nieinwazyjnych metod. W wypadku poważnych schorzeń — wystawia również skierowań do chirurgów naczyniowych. Od wizyty u tego specjalisty zaczyna się leczenie niewydolności żył.


Jak wyglądają pierwsze objawy żylaków?


Niewydolność żył powierzchniowych jest powszechną chorobą, nie znaczy to jednak, że powinna być bagatelizowana. Wykwalifikowany lekarz nawet na wczesnym etapie ich rozwoju może pomóc dobrać metodę leczenia oraz skierować do właściwego specjalisty zabiegowego. Objawy żylaków, które zwykle jako pierwsze dają o sobie znać, to:


  • pojawienie się na skórze zmian – na przykład pajączków lub widocznych niebieskich żył na kończynach dolnych,

  • często występujące uczucie zmęczenia nóg i charakterystyczna „ciężkość”,

  • powracające bóle w okolicach goleni — zwłaszcza podczas długotrwałego stania,

  • obrzęki i zaczerwienienia.

Do zaawansowanych objawów należy przede wszystkim wystąpienie mocno nabrzmiałych, wystających żył. Możliwe jest także pojawienie się zakrzepicy – jest widoczna na skórze w postaci ciemnych przebarwień, troficznych zmian, a w skrajnych przypadkach nawet owrzodzenia. Skrzepy krwi w żyłach są bardzo groźne i stwarzają ryzyko zatoru tętnicy płucnej, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia.


Kiedy zgłosić się do flebologa z podejrzeniem żylaków?


Jeśli u pacjenta występują pierwsze objawy, które mogłyby sugerować wystąpienie niewydolności żył powierzchniowych, z wizytą w gabinecie nie należy zwlekać. Nawet niepozorne pajączki czy ciężkość nóg są już wystarczającą podstawą do konsultacji. Zgłoszenie się do lekarza jest pierwszym krokiem do wykonania potrzebnych badań oraz omówienia z flebologiem możliwych metod terapii. Podczas wizyty możliwe jest także uzyskanie skierowania do chirurga w celu zabiegowego usunięcia żylaków.

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page